Темы в форуме

      Наш youtube        Наш инстаграм     ☝ Сказать спасибо!           Правила форума   




Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Ответить
N1leon
Пользователь
Сообщения: 10
Стаж: 10 месяцев
Репутация: 2
Откуда: Киев
Аудио система: колонки Sansui SP-7300 (по 160Вт) + немецкий усилитель Telefunken OPUS stidio 2o1

Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение N1leon »

Вопрос к знатокам. Условия задачи следующие. Есть пассивные винтажные колонки Sansui sp-7300 следующих парамметров:

Type: 4 way, 5 driver loudspeaker system
Frequency Response: 25Hz to 22kHz
Power Handling: 160W
Crossover Frequency: 1700, 4000, 14000Hz
Impedance: 8Ω
Sensitivity: 97dB

Какой мощности должен быть усилитель на 4/8 Омах (сравнить оба варианта), чтобы такая АС без рисков работала. Как измениться допустимая мощность усилка, если допустим не нагружать эту АС больше половину запаса громкости? Что будет если к таким колонкам я, например, подключу современный новенький ламповый усилитель Dared VP-16 с такими парамметрами (пока не проверял, но хочеться):

Мощность : 18 Вт
Частотный диапазон : 20 - 20,000 Гц ((±1.5dB)
Отношение сигнал/шум : 82dB
Чувствительность входа : 350mV
Входное сопротивление : 100K Omh
Выходное сопротивление : 4 Omh /8 Omh
Используемые лампы: 6P6P(6V6)x4, 6N9P(6SL7)X2
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Ну а вы на данный момент на какой громкости слушаете эти АС? У вас как я понимаю по описанию сейчас на эти колонки работает 35Вт усь, вам хватает его мощности? Т.е. вы не выкручиваете регулятор громкости на максимум?
Вообще математика нахождения необходимой мощности усилителя относительно проста, если знать какое звуковое давление вам нужно в зоне прослушивания.
К примеру я слушаю современную музыку, и при громкости 80дБ(А) в зоне прислушивания для меня это уже громко, при громкости 90дБ(А) это уже реально громко, так вот, чуйка вашей АС 97дБ, а это значит что если на неё подать 1Вт то на расстоянии метра от одной АС уже будет громкость 97дБ(А) что в мойом случае будет очень громко, в итоге, если у меня будет усилитель с мощностью в 1Вт на канал, то мне его хватит для прослушивания музыки в тех условиях которые мне нужны.
Как я понимаю микрофона у вас нету и замерять SPL который вам нужен вы не можете. Но если есть вольтметр то с его помощью можно найти мощность которая вам нужна, подаёте с цифрового источника звука музыку которую вы слушаете, на источнике звука выставляете громкость на полную, а с помощью усилителя уже выставляете ту максимальную громкость выше которой вы не собираетесь слушать музыку, далее отключаете музыку и АС от усилителя, подаёте 50Гц синусоидальный сигнал с цифрового источника и измеряете напряжение на выходе уся. Через напряжение легко найти ту мощность которую выдаёт усь эта и будет та максимальная мощность от уся которая вам нужна.

Но это со стороны чистой математики, а со стороны эмпирических народных наблюдений, считается, что чем мощнее усь, тем лучше звук, что справедливо лишь иногда и лишь частично. Чисто на вскидку в вашем случае любой усь от 10Вт на канал должен вас устроить по громкости.
N1leon
Пользователь
Сообщения: 10
Стаж: 10 месяцев
Репутация: 2
Откуда: Киев
Аудио система: колонки Sansui SP-7300 (по 160Вт) + немецкий усилитель Telefunken OPUS stidio 2o1

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение N1leon »

Ну на 35 Вт усилке я выкручивал от силы на половину громкости и это было уже очень громко для меня. Как я понимаю если у колонок очень высокая чувствительность, то и усилок нужен совсем не мощный, хватит даже среднего лампового. Но я не совсем понимаю как влияет ситуация, когда усилок 4 Ома а колонки 8 Ом, поидее выходная мощность на колонки падает в 2 раза ? И еще меня интересовало можно ли спалить усилок или колонки, если мощности не хватает, а мы все равно нагружаем больше критического порога?
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

uriy писал(а): 01 июл 2023, 16:01 К примеру я слушаю современную музыку, и при громкости 80дБ(А) в зоне прислушивания для меня это уже громко, при громкости 90дБ(А) это уже реально громко,
Шкала bBA не дуже підходить для музики, зазвичай міряють в dBC. 90dBA середнього рівня це і вправду реально гучно.
uriy писал(а): 01 июл 2023, 16:01 так вот, чуйка вашей АС 97дБ, а это значит что если на неё подать 1Вт то на расстоянии метра от одной АС уже будет громкость 97дБ(А)
dBA може і буде, а dBC не буде)
Потужність іде у баси. Чутливість 97дБ на басах в цих АС не буде і близько.
Саме цих АС АЧХ не знайшов, але ось для схожих Sansui SP-X7700
Изображение
На 40Гц чутливість 80дБ, це вже 25Вт треба. Звичайно що АС 2 і на цих частотах кімната допомогає, але підсилювач треба розраховувати на пікову потужність, а не середню. Пікова буде залежати від бажаної середньої гучності і динамічного диапазону записів. Плюс не треба забувати про коррекцію, вона теж може потребувати додаткової потужності.
N1leon писал(а): 29 июн 2023, 22:33 чтобы такая АС без рисков работала
А які ви бачите ризики? В мене твітера компресійні напряму до 200Вт підсилювача підключені і нормально все)
Беріть собі clone NCore, якщо в БП напруга не максимальна буде, як раз близько буде до паспортної ваших АС, якщо і більше, то це не страшно. Єдине що не треба комутацію робити на гарячу і ЦАП не повинен при відключенні "хлопать".
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

N1leon писал(а): 01 июл 2023, 16:51 Но я не совсем понимаю как влияет ситуация, когда усилок 4 Ома а колонки 8 Ом, поидее выходная мощность на колонки падает в 2 раза ?
Если мощность усилителя указана как 18Вт на 4Ом нагрузке, то да, если его нагрузить на 8Ом нагрузку то максимальная мощность выдаваемая усилителем в нагрузку упадёт в два раза. Но если мощность усилителя указана как 18Вт на 8Омах то тут всё сложнее т.к. если к этому усю подключить 4Ом нагрузку, то мощность на нагрузке не вырастет в два раза, при мощности на 4Ом нагрузке выше 18Вт у усилителя начнёт срабатывать токовая защита если она там предусмотрена. Если усилитель самодельный и у него не предусмотрены защиты от перегрузки, то такой усилитель можно спалить низкоомной нагрузкой, в серийных усях как правило предусмотрена защита от перегрузки и спалить такой усь низкоомной нагрузкой очень сложно.
N1leon писал(а): 01 июл 2023, 16:51 И еще меня интересовало можно ли спалить усилок или колонки, если мощности не хватает, а мы все равно нагружаем больше критического порога?
В случае когда мощность уся меньше чем мощность АС и усь изначально рассчитан на это сопротивление АС, то спалить АС или усь выкрутив громкость на максимум не получится. Но есть вариант при котором легко спалить ВЧ динамик в АС, когда на усь подают входной сигнал с амплитудой выше чем нужно усю, то на выходе уся будет обрезанный сигнал т.е. усь уходит в перегрузку по входному сигналу, возникает так называемый клипинг сигнала, чисто по мощности заклипированный сигнал меньше мощности АС но в подрезанном сигнале значительно увеличивается мощность ВЧ составляющей сигнала, и тогда уже этой мощности хватает спалить ВЧ динамик, в общем даже если мощность уся ниже мощности АС при желании можно спалить ВЧ динамик если загнать усь в клип. В идеале максимальная амплитуда сигнал которая приходит на вход уся не должна приводить к клипированию выходного сигнала уся. В таком случае спалить АС или усь не получится при максимальной громкости на регуляторе уся, само собой когда мощность уся меньше или равна мощности АС. Если мощность уся выше мощности АС то в таком случае можно спалить АС если выкрутить громкость на максимум.
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

XIAN писал(а): 01 июл 2023, 17:15 але підсилювач треба розраховувати на пікову потужність, а не середню. Пікова буде залежати від бажаної середньої гучності і динамічного диапазону записів. Плюс не треба забувати про коррекцію, вона теж може потребувати додаткової потужності.
Взагалі тема ця досить складна, я згоден що необхідна потужність уся та АС залежить від динамічного діапазону музики та від частотного діапазону який ми хочемо чути. Я запропонував найпростіший шлях не залазячи в нетрі КРГ і т.д. і т.п. тобто включити музику яку ми зазвичай слухаємо, зробити дуже голосно і потім зняти значення напруги з уся на синусі, і перерахувавши напругу, дізнатися ту необхідну потужність уся якої нам вистачить для необхідної нам гучності. Такий метод враховує динамічний діапазон музики та її частотний діапазон. Якщо передбачається корекція АЧХ і розширення частотного діапазону АС, то тут звичайно потрібно залазити в нетрі. Але як я розумію суть питання, то корекція та розширення частотного діапазону не передбачається, з цього можно сказати що 10Вт на канал вистачить.


Між іншим, я часто спостерігаю як люди беруть 300Вт усі Д класу на нібито 300Вт полочні АС, і слухають ці усі з регулятором гучності близько нуля. :-) Якщо АС з НЧ не тягне, і на неї не накидають програмну корекцію з НЧ, то як правило такі АС слухаються на потужностях менше 1Вт т.к. 80дБ в кімнаті це вже голосно, а поличні АС як правило з чуйкою вище 80дБ. Тут слід враховувати, що не всі люди за умовчанням ганяються за чутним НЧ на 40Гц, більшості вистачає чутного НЧ від 100Гц. Я теж цими граблями пройшовся, моя полочна АС зібрана з надлишком по потужності, коли я зробив вимірювання то я трохи прозрів, для моїх потреб вистачає 1Вт від уся, але я слухаю в ближньому полі і дискотеки не роблю. І до речі, помітив ще одну важливу річ, чим рівніша АЧХ у зоні прослуховування, тим менша потрібна гучність для комфортного прослуховування музики, я робив виміри SPL і за вимірами я дізнався те, що я слухаю музику на рівні лише на 10дБ вище ніж рівень фонового шуму у приміщенні, пізніше я дізнався що динамічний діапазон сучасної музики 10дБ. Ну і так, за суб басом я не ганяюся, у мене порізаний НЧ динамік на 40Гц, особисто для мене НЧ не такий важливий як все інше що вище 80Гц, але це вже справа смаку, я просто хочу пояснити чому мені 1Вт з головою вистачає. Тим кому потрібен суббас, то там може і 300Вт не вистачить.
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

uriy писал(а): 01 июл 2023, 18:09 Такий метод враховує динамічний діапазон музики та її частотний діапазон. Якщо передбачається корекція АЧХ і розширення частотного діапазону АС, то тут звичайно потрібно залазити в нетрі. Але як я розумію суть питання, то корекція та розширення частотного діапазону не передбачається, з цього можно сказати що 10Вт на канал вистачить.
Метод працює, спору нема. Але є один н'юанс. Музика різна і смаки можуть мінятися, захочеться після попси класику послухати, або кіно подивитись і підсилювач розрахований на 10дБ динамічного диапазону кліпоне, твітера відправляться в країну "вічного полювання".
Або захочеться басів, а потужності не вистачіть. Без запасу можна брати тільки якщо дійсно з усім поексперементувати, розібратись і точно знати що потрібно. В принципі ви так і зробили, але ваш підхід трошки глибший за середньостатистичний. Якщо досконального розуміння що потрібно немає краще мати щось універсальне.
uriy писал(а): 01 июл 2023, 18:09 Між іншим, я часто спостерігаю як люди беруть 300Вт усі Д класу на нібито 300Вт полочні АС, і слухають ці усі з регулятором гучності близько нуля.
Я не бачу тут великої проблеми, той же "клон" на першому ваті чудово працює.
Ось як приклад монітори ближнього поля Adam A7V, по розмірам як полична АС з 6,5" басовиком. 110Вт на НЧ і 20Вт на ВЧ. 130Вт на поличну АС, 44Гц по -3Дб заявлено, піковий SPL 98Дб. Корочше кажучі не багато, а потужності не мало і це з урахуванням того, що пасивного фільтра в них немає.
Ну і в принципі в активних АС не бачу підсилювачів на одиниці ватт, думаю якщо би цього було достатньо, виробники економили би і розказували про енергозбереження та інше.
Аватара пользователя
Justas*
Гуру электроники☆☆☆☆
Сообщения: 1618
Стаж: 2 года 7 месяцев
Репутация: 936
Откуда: Украина
Аудио система: viewtopic.php?p=17721#p17721

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Justas* »

XIAN писал(а): 01 июл 2023, 17:15 Шкала dBA не дуже підходить для музики, зазвичай міряють в dBC.
Фигня все эти взвешивающие кривые. A - слишком пессимистично, С - наоборот, чересчур оптимистично.
Индивидуально нужно подходить.
Я вот для своих XдБ (фон), сочинил кривую dBЯ :D
A-And-C-Я.gif
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

XIAN писал(а): 01 июл 2023, 22:37 Музика різна і смаки можуть мінятися, захочеться після попси класику послухати, або кіно подивитись і підсилювач розрахований на 10дБ динамічного диапазону кліпоне, твітера відправляться в країну "вічного полювання".
Я не розумію як динамічний діапазон підсилювача пов'язана з кліпом, але я так припускаю ви хочете описати випадок, коли підсилювач не узгоджений з джерелом сигналу, тобто підсилювач можна перевантажити вхідним сигналом. Да, таке часто трапляється коли ліплять систему з того що є під рукою. І так, якщо гучності не вистачає, збільшують рівень вхідного сигналу на підсилювач до рівня перевантаження підсилювача. Ну власне цього легко уникнути якщо захотіти.
Щодо прослуховування класики. Ну якщо не зализати у крайнощі, можна буде і при 107дБ слухати класику. Мені здається у разі підбору підсилювача та АС, найбільше слід турбуватися про власний слух та сусідів. Як я помню, людський слух має автоматичне регулювання чутливості слуху і динамічний діапазон слуху одномоментно близько 40дБ, тобто, якщо ми слухаємо музику на рівні 80дБ, то звуки, що знаходяться на рівнях 40дБ, ми не почуємо. Коли ми збільшуємо гучність до 100дБ, то ми вже не почуємо звуки, які нижче 60дБ. Я це до того, що гучності в 80дБ при шумовій полиці в 40дБ більш ніж достатньо для прослуховування музики. Збільшуючи гучність, ми просто змушуємо наші вуха чути тихіше. Виникає питання – навіщо перевантажувати наші вуха? Я розумію, що іноді хочеться слухати музику коли працює пилосос чи п'янка в самому розпалі, але такі випадки я не розглядаю, я кажу про 99% випадків простого побутового прослуховування музики.
XIAN писал(а): 01 июл 2023, 22:37 Я не бачу тут великої проблеми, той же "клон" на першому ваті чудово працює.
Ну великої проблеми немає, просто є проблеми з тонким регулюванням гучності та мінімальним рівнем шуму по входу.
А суто з інженерної погляду, зменшення Ку підсилювача з допомогою збільшення глибини ОС призводить до зменшення нелінійних спотворень, зменшення власних шумів, і меншого посилення шумів які проникають на вхід підсилювача, тобто, якщо не гнатися за універсальністю і розуміти що приміром мені не потрібен підсилювач на 300Вт, а досить на 30Вт, то я можу збільшити глибину ОС і отримати більше користі, особливо на першому ваті на якому найчастіше і слухається АС.
XIAN писал(а): 01 июл 2023, 22:37 Ось як приклад монітори ближнього поля Adam A7V, по розмірам як полична АС з 6,5" басовиком. 110Вт на НЧ і 20Вт на ВЧ. 130Вт на поличну АС, 44Гц по -3Дб заявлено, піковий SPL 98Дб. Корочше кажучі не багато, а потужності не мало і це з урахуванням того, що пасивного фільтра в них немає.
Це поганий приклад. Все це монітори, вони повинні забезпечувати рівність АЧХ і широкий частотний діапазон, при малих спотвореннях, а малі спотворення в динаміках досягаються за рахунок зменшення їх чутливості.
XIAN писал(а): 01 июл 2023, 22:37 Ну і в принципі в активних АС не бачу підсилювачів на одиниці ватт, думаю якщо би цього було достатньо, виробники економили би і розказували про енергозбереження та інше.
Ну це таке, тут кожен приклад потрібно розглядати окремо, якщо взяти активні побутові комп'ютерні колонки, то там буде підсилювач на 10Вт. Все-таки потужність це не зовсім такий точний показник, важливо розуміти який SPL нам потрібно мати в зоні прослуховування. Взагалі я за те, щоб підсилювач був навантажений хоча б на 25% від своєї потужності, звичайно, коли хочеться мати все і відразу, то тоді беруть і АС потужніше і підсилювачі потужніше, щоб раз на рік врубати на повну, да так, що б вуха заклало. Але ж решту часу АС або пил збиратиме, або працюватиме на першому ваті.
Взагалі потужність АС дуже залежить від кінченої мети, я описую найпоширеніший побутовий випадок. Якщо ж людина захотіла мати вдома глибокий і серйозний НЧ діапазон, то звичайно, йому не вистачить десять ватів. Ну а якщо людина взяла заводську АС з чуйкою в 97дБ, то я вважаю, що підсилювача в 10Вт на канал, більш ніж достатньо, це вже із запасом на пік фактор музики. Ну, реально, на сучасній музиці в непідготовленому житловому приміщенні гучність в 107дБ(А) це вже коли вуха закладає...
Последний раз редактировалось uriy 02 июл 2023, 00:46, всего редактировалось 1 раз.
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Justas* писал(а): 02 июл 2023, 00:06 Фигня все эти взвешивающие кривые. A - слишком пессимистично, С - наоборот, чересчур оптимистично.
Индивидуально нужно подходить.
Ну в принципе да, по сути кривая взвешивания для измерения громкости должны быть зеркальным отражением КРГ, а КРГ у каждого своя, но мне чёт кажется А взвешивание куда ближе к усреднённой КРГ чем кривая Я взвешивания.
Аватара пользователя
Justas*
Гуру электроники☆☆☆☆
Сообщения: 1618
Стаж: 2 года 7 месяцев
Репутация: 936
Откуда: Украина
Аудио система: viewtopic.php?p=17721#p17721

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Justas* »

Фильтр децибел А дБ(А) в шумомерах, очень нравится «борцам с шумом». :D
И примерно соответствует обратной кривой равной громкости 40дБ (фон) на 1кГц.

Мало того что КРГ у каждого своя, так её ещё и меняют периодически.
Поднимать согласно КРГ, 30Гц на 40дБ (10 000раз по мощности) абсурд.
И это при условии ровной от 30Гц АЧХ АС.
Нужно учитывать спектр (наклон) музыкального сигнала, который отличается от спектра перфоратора.
https://www.radioland.net.ua/sxemaprintid-140.html
У меня уровень повыше 40дБ (фон), соответственно и подъём нужен меньше.
И поэтому музыкальная dВЯ для этого конкретного уровня, такая. Взята она не с потолка, а после продолжительных прослушиваний, и соизмерима с моим представлением о тональном балансе на НЧ.
Я писал, что могу дистанционно поднять-опустить уровень саба. Ну так вот, более ± 3дБ становится некомфортно.
PS
Кривая С как пишут, предназначена для высоких уровней дБ (фон).
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

uriy писал(а): 02 июл 2023, 00:30 Я не розумію як динамічний діапазон підсилювача пов'язана з кліпом
Не підсилювача, а матеріаллу що відтворюється.
uriy писал(а): 01 июл 2023, 18:09 тобто включити музику яку ми зазвичай слухаємо, зробити дуже голосно і потім зняти значення напруги з уся на синусі, і перерахувавши напругу, дізнатися ту необхідну потужність уся якої нам вистачить для необхідної нам гучності
Отут якщо на пожатій музиці робити замір, а потім включити кіно, або щось із гарно записаної классики, то результат не заставить себе довго чекати. Миж гучність по середньому рівню настроюємо. І вуха не працюють як шумомір, є ще така штука perceived loudness. Вона також залежить від спотвореннь наприклад, а в музику їх можуть додавати навмисно, такі записи будуть здаватись гучніше.
Я люблю коли є стандарти і можно щось порахувати, то орієнтуюсь на стандарт THX - в точці прослуховування 105дБ пік в сателітах, 115дБ в сабі. Якщо система так може, то і музику без проблем буде грати і більшості людей запасу гучності вистачіть. Підбор буде залежати від площі кімнати, все інше значеня не має. Площа кімнати показник сталий, на відміну від відчуттів користувача, то я думаю так результат простіше хороший отримати.
Є ще н'юанс, я людей, які щось люблять слухати тихо, бачів тільки на форумі :D І то, я не знаю як би воно було як би в них сусідів не було... Якось був випадок, спілкувався я з чоловіком, він мені казав що гучно йому не треба, тіпа слухаю помірно, більше фоном. Потім в нього вдома він так "навалив", що навіть я офігів.
Justas* писал(а): 02 июл 2023, 00:06 Индивидуально нужно подходить.
Я вот для своих XдБ (фон), сочинил кривую dBЯ
Є цільова крива, от вона як раз ірдивідуальна. А замір гучності має бути універсальним. В студійній роботі використовують криву C, то логічно також застосовувати її. Ще є "крива" Z, справжні джедаї використовують її, але то треба багато сабвуферів щоб заморочуватись)
Аватара пользователя
Justas*
Гуру электроники☆☆☆☆
Сообщения: 1618
Стаж: 2 года 7 месяцев
Репутация: 936
Откуда: Украина
Аудио система: viewtopic.php?p=17721#p17721

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Justas* »

Ну так, dBЯ и является индивидуальной целевой, для определённого дБ (фон). А слушаю на одной и той же громкости. В редких случаях (поздно вечером) тише и добавляю уровень саба на слух.
Ненавижу универсальность :D
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

XIAN писал(а): 02 июл 2023, 11:19 Отут якщо на пожатій музиці робити замір, а потім включити кіно, або щось із гарно записаної классики, то результат не заставить себе довго чекати. Миж гучність по середньому рівню настроюємо.
Ну я навіть не знаю, я свої АС експлуатую як комп'ютерні полочні АС, тобто слухаю музику коли працюю за комп'ютером, дивлюся кіно з інтернету і ютуб дивлюся, так ось, регулятор гучності мені не доводиться чіпати, тобто рівень гучності що у кіно, що у музиці зазвичай рівні, може операційна система вирівнює ці рівні, а може вони вже єзастосували певний стандарт, яким вони транслюють звук з певним обумовленим рівнем і динамічним діапазоном. Ну і так, є у мене записи класичної музики з більшим динамічним діапазоном ніж у сучасній музиці, ну так, тут доводиться регулювати гучність, але знову ж таки, там не так то й багато потрібно додавати тієї гучності, не більше 4% в лінійному регуляторі гучності. Також мені доводиться регулювати гучність між днем і вночі, тобто, вночі мені доводиться зменшувати гучність так як у кімнаті стає тихіше і музика вже сприймається як гучніша. Я вже писав, напишу ще раз, я за вимірами визначив що рівень гучності на якій я зазвичай слухаю музику як фон, всього на 10дБ вище за полицю шуму у кімнаті. Ну а голосно для мене це колись SPL 80дБ(А).
XIAN писал(а): 02 июл 2023, 11:19 І вуха не працюють як шумомір, є ще така штука perceived loudness. Вона також залежить від спотвореннь наприклад, а в музику їх можуть додавати навмисно, такі записи будуть здаватись гучніше.
Щодо спотворень згоден, є такий ефект, але за певного рівня спотворень вони починають сильно різати слух і стає просто неприємно слухати музику. І до речі, такі записи на лінійній АС звучатимуть дуже паршиво за будь-якої гучності, думаю багато хто читав висловлювання на форумах, що чим краще аудіосистема тим менше якісних записів які на ній можна слухати. З лінійністю АС та ж пісня, чим більш лінійна АС, тим більше "оголяться" піднаготна запису.
XIAN писал(а): 02 июл 2023, 11:19 Є ще н'юанс, я людей, які щось люблять слухати тихо, бачів тільки на форумі :D І то, я не знаю як би воно було як би в них сусідів не було...
До речі, рівність АЧХ в зоні прослуховування дуже сильно впливає на сприйняття музики та мови, коли в АЧХ є сильні провали, то з'являється якесь відчуття що гучності як би мало, і виникає бажання додати гучності. Коли АЧХ рівна, то виникає бажання зробити тихіше т.к. і так все чутно. У мене є сильні підозри, що бажання слухати музику вище 80дБ(А) сильно корелює з кривістю АЧХ в зоні прослуховування. Ну і так, в моєму випадку приміщення не оброблене і мала гучність дозволяє зменшити згубний вплив відображень та стояків. Загалом, на комфортний рівень гучності впливають багато факторів, і у кожного вони різні.
Зі свого досвіду я помітив, що після того як я скорегував АЧХ у зоні прослуховування я почав слухати музику ще тихіше, ніж до цього. Може це вік так проявляє себе, а може просто вухам полегшало чути те, що їм потрібно, та вони не хочуть робити зайву роботу.
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Justas* писал(а): 02 июл 2023, 01:56 Фильтр децибел А дБ(А) в шумомерах, очень нравится «борцам с шумом».
Кстати, я по сей день не могу понять как они высчитывают дБ(А), ну к примеру подаём на АС шумовой сигнал с ровным спектром, далее режим измеренный сигнал полосовым фильтром с АЧХ типа А сглаживания, а дальше то как? Дальше что? Нахождение среднего уровень SPL на каждой частоте это по сути среднеарифметическое действие, а вот как они избавляются от частотной зависимости уровня сигнала? Берут среднее арифметическое по всем частотам, или как то иначе?
Аватара пользователя
Justas*
Гуру электроники☆☆☆☆
Сообщения: 1618
Стаж: 2 года 7 месяцев
Репутация: 936
Откуда: Украина
Аудио система: viewtopic.php?p=17721#p17721

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Justas* »

Долеоктавный анализ. В октавных, 1/3-, 1/12-, 1/24-октавных спектральных полосах.
Дальше обработка:
усреднение анализируемого сигнала: от 0,1 до 10 с
типы усреднения: линейное, экспоненциальное, пр.
виды коррекции: линейная АЧХ, коррекция А, B, C, D и т.д.
https://metrolog.com.ua/product/shumomir_oktava110a
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Чёт мне это ясности не добавляет...
Усреднение шумового сигнала во времени, усредняют сигнал по амплитуде с учётом полосы пропускания 1/3 октавного фильтра на протяжении 10 секунд, получают некую усреднённую АЧХ измеренного сигнала, но блин, я не понимаю как далее в этом всём учитывается уровень сигнала на каждой частоте т.е. как происходит усреднение уровня сигнала по частотной шкале, если предположить простое среднеарифметическое усреднение уровня по частоте, то вроде фигня в итоге получится, если взять среднеквадратичное усреднение уровня по каждой частоте то вроде получится опять фигня.... В общем математика этого измерения для меня непонятна.
Аватара пользователя
Justas*
Гуру электроники☆☆☆☆
Сообщения: 1618
Стаж: 2 года 7 месяцев
Репутация: 936
Откуда: Украина
Аудио система: viewtopic.php?p=17721#p17721

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Justas* »

В дешёвых бытовых, измеряется "средняя температура на Марсе". После взвешивающего фильтра, сигнал тупо интегрируется.
блок-схема.png
В навороченных, можно посмотреть гистограмму обработанных долеоктав для любого фильтра
Гистограмма.png
Гистограмма.png (198.71 КБ) 1268 просмотров
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Justas* писал(а): 02 июл 2023, 19:06 В дешёвых бытовых, измеряется "средняя температура на Марсе". После взвешивающего фильтра, сигнал тупо интегрируется.
В общем они находят некое среднеквадратичное в полосе частот ограниченных фильтром взвешивания за некий период измерений.
Нда, короче чем ближе музыка к белому шуму тем более измерений дБ(А) коррелируют с громкостью шума и музыки, при условии что кривая взвешивания фильтра близка к КРГ на этой громкости. Но так как спектр музыки ближе к розовому шуму то получается для большей корреляции между измерениями и музыкой на АС нужно подавать розовый шум, но тогда не понятно какая должна быть кривая взвешивания.... Ай, ну их с этими дБ(А)(С), лес дремучий, пусть сами там бродят....
Аватара пользователя
Justas*
Гуру электроники☆☆☆☆
Сообщения: 1618
Стаж: 2 года 7 месяцев
Репутация: 936
Откуда: Украина
Аудио система: viewtopic.php?p=17721#p17721

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Justas* »

:lol:
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

uriy писал(а): 02 июл 2023, 14:04 Ну і так, є у мене записи класичної музики з більшим динамічним діапазоном ніж у сучасній музиці, ну так, тут доводиться регулювати гучність, але знову ж таки, там не так то й багато потрібно додавати тієї гучності, не більше 4% в лінійному регуляторі гучності.
Тільки що спробував пережатий трек порівняв із треком з більшим ДД, різниця у 8дБ. Міряв програмою на телефоні. Для підсилювача різниця явно буде не 4%.
uriy писал(а): 02 июл 2023, 14:04 Щодо спотворень згоден, є такий ефект, але за певного рівня спотворень вони починають сильно різати слух і стає просто неприємно слухати музику.
Та майже у всіч треках вони є, для краси. В деяких жанрах звичайно більше, тіж гітари перегружені і т.п.
uriy писал(а): 02 июл 2023, 14:04 Ну а голосно для мене це колись SPL 80дБ(А).
uriy писал(а): 02 июл 2023, 19:43 Ай, ну их с этими дБ(А)(С), лес дремучий, пусть сами там бродят....
Студії і кінотеатри калібрують в dB(C) Slow розовим шумом. Щоб можна було свої цифри з чимось порівнювати, краще таким варіантом і користуватись.
Також порівняв dB(А) і dB(C) на одному треку, 16дБ різниці, що логічно, крива А басів не чує.
uriy писал(а): 02 июл 2023, 14:04 У мене є сильні підозри, що бажання слухати музику вище 80дБ(А) сильно корелює з кривістю АЧХ в зоні прослуховування.
Ну в мене такого бажання не виникає. Але я люблю тактильність, мені треба звук відчувати, на низькій гучності з цим проблема.
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

XIAN писал(а): 02 июл 2023, 21:40 Ну в мене такого бажання не виникає. Але я люблю тактильність, мені треба звук відчувати, на низькій гучності з цим проблема.
До речі, а яке у вас значення дБ(А) та (С) у зоні прослуховування при комфортній гучності при прослуховуванні не класичної музики?
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

uriy писал(а): 02 июл 2023, 21:58 До речі, а яке у вас значення дБ(А) та (С) у зоні прослуховування при комфортній гучності при прослуховуванні не класичної музики?
Некласична музика теж різна.
Щось спокійне 70dB(C) нормально. В середньому в районі 80dB(C). Щось енергічне люблю гучніше - в районі 90dB(C). Той же метал мені не цікаво тихо слухати взагалі.
Міряю телефоном, прогу калібрував шумоміром дешевим, то цифри не зі стелі, але близько того :D
З А зваженням зазвичай не міряю, але можна 10-15дБ від С відняти, в залежності від треку десь так буде.
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Ну і для повноти картини скажіть, який рівень шуму у вас у зоні прослуховування?
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

uriy писал(а): 03 июл 2023, 12:32 Ну і для повноти картини скажіть, який рівень шуму у вас у зоні прослуховування?
40-45dBC приблизно.
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Зрозуміло.
Дякую.
Barkasov
Почетный пользователь
Сообщения: 119
Стаж: 2 года 6 месяцев
Репутация: 41
Откуда: Киев
Аудио система: Nakamichi AV8
HarmanKardon HK650
MB Quart c604

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Barkasov »

Попробовал тоже с телефона замерять общий шум и с включеной музыкой. Судя по графику, телефон имеет встроенную адаптацию к уровню звука, где-то 6-10дб. Т.е. когда вокруг тихо, он подтягивает усиления, когда громко - наоборот. Хорошо видно на грфике - после громкого звука жмешь Mute и уровнь падает глубоко, но за пару секунд подтягивается выше. И наоборот, после тишины отключаешь Mute и уровень взлетает и за пару сек просаживается ниже от начального пика.
Вложения
Screenshot_20230705_133326_Gallery.jpg
XIAN
Гуру АС
Сообщения: 774
Стаж: 3 года 3 месяца
Репутация: 331
Откуда: Киев
Аудио система: DIY

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение XIAN »

Barkasov писал(а): 05 июл 2023, 13:43 Попробовал тоже с телефона замерять общий шум и с включеной музыкой.
17.5Дб ніяк не буде, близько 40ка - реалістично.
Це з якими параметрами міряли? Ще майте на увазі що "МАКС" це все одно не піковий рівень, а із зваженням, реальні піки телефоном не поміряєш.
Barkasov
Почетный пользователь
Сообщения: 119
Стаж: 2 года 6 месяцев
Репутация: 41
Откуда: Киев
Аудио система: Nakamichi AV8
HarmanKardon HK650
MB Quart c604

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение Barkasov »

Я про 17 ничего не говорю, посмотрите на график. 40 никак не бывает тут у меня. 14 этаж окна на лес - тишина гобовая.
Вложения
Screenshot_20230705_133326_Gallery.jpg
uriy
Гуру электроники☆☆☆
Сообщения: 684
Стаж: 11 месяцев
Репутация: 233
Откуда: Ukraine
Аудио система: Цифраактив

Re: Подбор необходимой мощности усилителя. Простая математика?

Сообщение uriy »

Barkasov писал(а): 05 июл 2023, 13:43 Судя по графику, телефон имеет встроенную адаптацию к уровню звука, где-то 6-10дб. Т.е. когда вокруг тихо, он подтягивает усиления, когда громко - наоборот. Хорошо видно на грфике - после громкого звука жмешь Mute и уровнь падает глубоко, но за пару секунд подтягивается выше. И наоборот, после тишины отключаешь Mute и уровень взлетает и за пару сек просаживается ниже от начального пика.
Да, судя по всему в телефоне реализован АРУ, но сдаётся мне это реализуется на программном уровне т.е. подобное проявление микрофона зависит от программного обеспечения, хотя может быть АРУ реализовано и в самом микрофоне, он то там умный, в общем занятное наблюдение.
Ответить

Вернуться в «Акустические системы»